 |
Nyheter
|
|
|
 |
|
|
|
|
13. januar 2011 |
 |
Tankefeltterapi kan gi deg livsgnisten og gleden tilbake
Av Bente Merete Søpstad @ 10:00 :: 7171 Visninger ::
0 Kommentarer :: :: Melhus, Hølonda, Næringslivet, Lundamo, Ler, Hovin, Gåsbakken, Korsvegen, Kvål, Helse og velvære
|
|
AV ÅSMUND SNØFUGL
Bjørg var i mange år leder for psykiatritjenesten i Midtre Gauldal. For snart tre år siden begynte hun i tillegg med tankefeltterapi på fritida, og tok imot klienter på kveldstid og på lørdagene. Etter hvert har mange søkt til Bjørg for å få hjelp. Behovet for den terapivirksomheten hun driver er stort. I fjor sa hun opp stillinga i Midtre Gauldal, og driver nå på heltid. I forrige uke åpnet hun kontor på Melhus. Hun holder til i SVS Melhuset, midt i sentrum.
Tankefeltterapi er ifølge Bjørg en effektiv metode mot psykiske problem. Erfaringene viser at tankefeltterapi virker fort og gir gode resultater. Metoden viser klienten veien videre og er en hjelp til sjølhjelp.
La ikke angsten styre
Tankefeltterapi bygger på prinsipper fra bl. a. den såkalte meridianlæren og kinesologi. Behandlingen er smertefri og uten bivirkninger. Dette er en behandlingsmetode som ble utviklet av den amerikanske psykologen Robert Callahan for tretti år siden. Tankefeltterapi kan bl. a. ta bort angst, kurere fobier, fjerne suget etter nikotin, hjelpe klienten til vektreduksjon og fjerne negative følelser. La ikke stress, angst eller frykt kontrollere deg! er oppfordringen i Bjørg Krogstads presentasjonsbrosjyre.
Hun mener at metoden er til stor hjelp for nesten alle som prøver den, opptil 90 prosent. Bjørg er sykepleier med tilleggsutdanning innen psykiatri. Hun var ferdig sykepleier i 1976, fra Trondheim. Hun jobbet den første tida ved lungeavdelinga på RiT. Senere var hun avdelingsleder ved Horg sykeheim. Etter spesialisering ble hun i 1998 tilsatt som leder for den da nyopprettede psykiatritjenesten i Midtre Gauldal. Tolv år i denne stillinga fikk være nok, syntes hun.
Så startet hun for seg sjøl, og har hatt stor pågang av klienter siden. Hun samarbeider også med leger i distriktet, som henviser pasienter til Bjørg.
Samfunnsengasjement
Bjørg Krogstad har flere jern i ilden. Hun bor på Støren og er medlem av Midtre Gauldal kommunestyre og med i helse- og omsorgskomiteen og klientutvalget. Hun er også styremeldem i frivillighetssentralen i Midtre Gauldal. Hun er også med i ei styringsgruppe som vurderer organiseringa av tjenestetilbudene innen eldreomsorg i kommunen. Hun representerer Arbeiderpartiet. Hennes politiske engasjement vil hun nå trappe ned, og har takket nei til å stille på nytt ved høstens kommunevalg til gjenvalg.
Ved siden av sin daglige praksis på kontoret i Melhus, arrangerer Bjørg sjølutvikligskurs på Støren. Det går over åtte kvelder, en kveld i uka. Hun starter et nytt kurs i mars. Her lærer hun bort metoder for stressmestring, pusteteknikk og såkalt visualisering. Det siste betyr at deltakerne skal se for seg resultatet de ønsker å oppnå.
Hun er også et par ganger i året med et prosjekt i regi av Kystad sykehjem og sammen med Else Skjeldam, der et ukelangt kurs holdes på Kreta. Bjørg Krogstad er også en mye brukt foredragsholder, for studenter og for andre interesserte.
Får bort negative tanker
Hun tar imot klienter på kontoret bare etter bestilling. Med tankefeltterapi er poenget å bidra til å bryte med negative tanker og handlingsmønstre. Klienten lærer metoden og teknikkene sjøl. Behandlingen varer i 5 1/2 time fordelt på fem ganger over 2 - 3 måneder. På kontorveggen henger dokumentasjon på utdanning. Bl. a. har hun diplom fra utdanning innen NLP Coaching. Gjennom coaching bidrar Bjørg til at klienten blir klar over sine ressurser og muligheter. Det er viktig at vedkommende forstår at han sjøl er eksperten på sitt eget liv, og hjelper ham eller henne til utnytte sitt potensiale og ta de riktige valgene. Bjørg er i denne sammenhengen først og fremst samtalepartner. Målet mitt som coacher at den som kommer skal føle seg sett, hørt, utfordret og støttet.
Det er ofte slik at mennesker føler seg dumme eller stygge, de tror at alle andre er flinkere enn dem sjøl. Det er lett at det bygger seg opp flere negative tanker, og alt dette kan gi angst og søvnproblemr, og bidrar til å ødelegge livskvaliteten.
Leder en prosess
Bjørgs oppgave er ikke først og fremst å gi råd, men å lede en konstruktiv prosess. "Det kan handle om hvor godt fornøyd du er med livet, det kan f. eks. være at du trenger å bli coachet på viktige områder i livet som jobb, karriere, penger, helse, venner og familie, kjærlighet, personlig vekst, moro og fritid og fysiske omgivelser," heter det i presentasjonsbrosjyren. I forbindelse med tankefeltterapien utføres bl. a. lette fingertrykk på såkalte meridianpunkt på overkroppen. Det er punkt på energibaner, og behandlingen kan ha likhet med akupunktur. Robert Callahan som utviklet denne behandlings metoden, mener at å komme fram til en balanse i kroppensenergisystem kan få bort de fleste av klientens negative følelser i løpet av få minutter. En blir kreativ og trygg igjen.
Problemene for mange mennesker har en tendens til å hope seg opp, en mister gnisten og kjenner ikke glede lenger. Dette er vanlige problemstilling hos mange som kommer til Bjørg for å få hjelp. Noen lar det gå så langt at de får såkalt ME, er trøtt hele tida og kommer seg ikke ut av probemene. Depresjoner finnes hos folk i alle aldre, sier Bjørg. Men det skal i mange tilfeller lite til for at en skal komme seg ut av
problemene. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
Melhus Rundt
|
|
|
 |
|
|
Klart til 17 mai
Melhusgatene gjøres klar. Her er Svein Erik Horg fra brannvesenet i ferd med å spyle Melhusvegen. Alt skal være fint til den 17.
| |
|
|
|
|
|
 |
Kalender - Kontakt oss dersom du vil legge inn aktiviteter: post@nr123.no
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
21.05.2012 17:30
|
|
|
22.05.2012 10:00
|
|
|
23.05.2012 19:00
|
|
|
30.05.2012 09:00
|
|
|
31.05.2012 09:00
|
|
|
02.06.2012 12:00
|
|
|
04.06.2012 17:30
|
|
|
05.06.2012 10:00
|
|
|
11.06.2012 17:30
|
|
|
12.06.2012 16:00
|
|
|
13.06.2012 19:30
|
|
|
18.06.2012 17:30
|
|
|
19.06.2012 10:00
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Godt vær med Haakon Melhuus
| |
Haakon Melhuus har lenge fortalt oss om sol og vind, fare for sludd og håp om godvær og varme. Helt siden 1988 har han vært populær TV-meteorolog. Når Haakon lover sønnavind og milde dager, vil folk tro på det, uansett. For den blide trønderen gir inntrykk av kunnskap og pålitelighet. Han er en mann å lite på, og han framfører utsiktene for morgendagen på en lettfattelig og grei måte. Seerne skjønner at vær er spennende og morsomt, og nesten gleder seg til å komme seg ut for å kjenne på solgangsbrisen eller se skyene fare over himmelen. Møt den populære værmelderen fra Melhus. |
|
|
Tradisjonell 17. maifeiring i Melhus
| |
Det blir tradisjonell 17. maifeiring i nedre Melhus. – Alle tre skolene stiller som vanlig med barnetog,
sier leder for 17.maikomiteen Lars Svanholm. |
Parkeringsbøter på Melhus
| |
De første parkeringsbøtene er skrevet ut på Melhus. 800 kroner svir. – Stadig mer
fremmedparkering førte til at vi måtte ty til bøtlegging, sier senterleder på Melhustorget
Geir Samstad. Står du parkert mer enn tre timer risikerer du å måtte punge ut med 800 kroner.
|
|
 |
Firmapresentasjoner
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
Tur og terreng i Melhus
|
|
|
 |
|
|
|
|
 |
Nyheter idrettslagene i Melhus
|
|
|
 |
|
|
|
|
 |
Transporten | Landbruket | Helsenettet
|
|
|
 |
|
|
|
|
 |
NRK Nyheter
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
|
|
Ny revy fra Skaun Artikailleri
| |
17. august 2012 er det duket for den 17. revyen i rekken fra Skaun Artikailleri. Med seg denne gang har Jon Lyngstad to nye revyskuespillere, en diva fra Melhus og en nord-trønder. |
|
Varig vennskap mellom Høyeggen og Yaja
| |
Gjennom flere år har elevene på Høyeggen skole vært gode støttespillere for inderen Yaja, som driver et imponerende skole- og landsbyprosjekt i et av de fattigste områdene i India. Nå har han igjen vært tilbake på Høyeggen, møtt sine venner der og fortalt om virksomheten og utfordringene i landsdelen Jharkand. |
|
Syklubben Skravla seksti
| |
Trivelig samvær i seksti år.
I 1952 ble åtte damer enige om å møtes til hygge og nytte hver 14. dag. Fortsatt er syforeninga «Skravla» i gang, men nå er det bare tre igjen. |
|
Melhusbyggene fikk fire millioner i bøter
| |
I løpet av fjoråret fikk innbyggerne i Melhus bøter og forelegg for over fire millioner kroner. Statistikken forteller at melhusbyggene faktisk er mer "ulydige” enn folk flest. |
|
|
| Utgiver: NR123 Media AS |
|
Annonser: |
| Besøksadresse: |
|
Daglig leder Bjørn Gunnar Søpstad |
| Hofstad Næringspark |
|
930 94 335 | bgs@nr123.no |
| 7224 Melhus |
|
|
| 911 50 123 | post@nr123.no |
|
|
Alle bilder, artikler og annet innhold på Melhusporten er opphavsrettbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.
|
|