Jarl Wessel Stølhaug eier lokalene til Bente og Toves Kro, og han er godt fornøyd med hva damene har fått til. Fra venstre Jarl Wessel Stølhaug, Tove Helen Rognhaug og Bente Livden Næsgård.
Bente og Toves Kro ligger midt i Lundamo Sentrum, og er den eneste kroa å skue dersom du ferdes fra Lundamo til Melhus. Selvsagt finnes det muligheter for en kjapp pølse på bensinstasjonene nedover dalen, men så godt som ingen av mattilbyderne langs E6 kan friste med den helt hjemmelagede kosten på samme måten som kroa på Lundamo.
Bente og Toves Kro, med Bente Livden Næsgård og Tove Helen Rognhaug i spissen, har vært i drift siden februar i fjor. Begge damene er utdannet innenfor reiseliv, i tillegg til noe økonomisk bakgrunn, og de har god kunnskap og kompetanse om servicenæring. I disse tider er det gjerne hektiske dager ved kroa, feriesesongen er i gang og flere tar turen innom for en matbit. – Omsetningen har vært særdeles god nå i feriesesongen, i og med at vi er så lett tilgjengelig fra E6. Det er høysesongen for oss akkurat nå, så det blir endel timer på jobb, sier Bente. – Det sa pang ved fellesferien, skyter Tove inn med et smil og sikter til omsetningen.
Hjemmelagde kjøttkaker og pub
Kroa har åpningstider fra 9 til 22 hver dag, og damene har i tillegg til sin egen arbeidskraft, 9 tilkallingsvikarer som stepper inn når det trengs. Mest folk finner man dersom man kommer rundt lunsjtider, men stamgjestene kommer gjerne like ved åpningstid. – De som kommer oftest innom er gjerne her for å ta en kaffetår på morgenen, og det er jo trivelig. Fra lunsj og til utpå ettermiddagen er det som regel mest trafikk her, og da går det nok mest av våre kjøttkaker, i følge Tove. Maten som tilbys er blant annet altså skikkelig hjemmelagede kjøttkaker, hamburgere og biff. Et annet populært innslag på menyen er ”Truckers” som er en trailerfrokost bestående av brød, egg, bacon, stekte pølser og diverse. – Vi merker godt at en del av trafikken fra det tidligere Oles Autorast (nedlagt kafeteria ved Ler, journ.anm.) kommer hit, og det er flere langtransportsjåfører som kommer innom for en matbit nå enn tidligere, sier Bente.
En gang i måneden er det pubaften på kroa, og da hyres ofte lokale band eller trubadurer inn. – Det er veldig populært tiltak, og vi syns jo at det er positivt at så mange kommer innom når vi arrangerer slike sosiale kvelder, i tillegg til at det er god stemning her, forteller damene.
NM i Skotthyll
19. til 21. august er det duket for et stort arrangement på Lundamo, nemlig NM i Skotthyll. Bente og Toves Kro ser fram til å samarbeide med Skotthyllklubben på Lundamo under arrangementet. – Dette arrangementet er virkelig noe vi ser fram til, og vi håper jo at så mange som mulig tar turen hit og støtter opp om den lokale skotthyllklubben, smiler Tove. Det er ikke hver dag det arrangeres et norgesmesterskap i bygda, og da er det viktig at det lokale næringslivet støtter opp. At det for ikke lenge siden ble etablert ei egen næringsforening på Lundamo er også gunstig, mener Bente og Tove, og de håper og tror at satsingen skal bære frukter for de lokale næringene.
Du går ikke sulten ut dørene...
Det blir endel arbeidstimer på kroa for damene Bente og Tove, men de ser ut til å trives. Lokalene brukes i tillegg å leies ut til møtevirksomhet, minnesamvær og diverse andre arrangement, i tillegg til at uteområdene egner seg til diverse tilstelninger dersom det er interesse for det. Men damene presiserer at man ikke er nødt til å kjøpe mat dersom man skal leie, det er opp til hver enkelt og hva man ønsker.
På Bente og Toves Kro på Lundamo er det plass til både lokalbefolkning, turister og slitne bilister. Og en ting er sikkert: du går ikke sulten ut dørene her, for damene serverer generøse porsjoner til sine gjester. Vel bekomme!