Bente Merete Søpstad Lagt innjanuar 10, 2011 10:00

AV ÅSMUND SNØFUGL
Yngve Tubaas (29) fra Melhus er privat kokk for den norske ambassadøren i Stockholm. Dette er en jobb han har hatt i to år. Han liker utfordringene stillinga gir. Yngve har ansvaret for å lage mat for ambassadør Anne Lund og hennes familie og også for de mange selskap og tilstelninger som er i ambassaden. Det kan være selskap for opptil 200 gjester. På de største arrangementene har Yngve ti servitører i sin tjeneste. Han forteller at det i fjor – 2010 – var hele 80 selskap i ambassaden og året før nesten 100.
Yngve Tubaas hadde det meste av sin barndom i Melhus. Han bodde i Rye-området, der mor hans, Anne Lise fortsatt bor. Han har to eldre brødre, Peter og Terje. Vi treffer Yngve like før han skal reise tilbake til Stockholm etter juleferie i Melhus.
Etter ungdomsskolen tok han ett år på Trondheim kokk- og stuertskole. Så søkte han seg den videregående skolen i La Rochelle i Frankrike, en skole som er i fremste rekke i kokkefaget.
Sammen med to andre nordmenn fullførte han skolen i 2000. Da han var 19 år og tok fransk fagbrev. Etter Frankrike-oppholdet kom han tilbake til Melhus, og tok allmennfaglig påbygging på Melhus videregående skole. Høsten 2002 dro han på militærtjeneste.
I vel ett år jobbet han på Oro restaurant (like ved Oslo rådhus), hadde noen småjobber på Bagatelle, var ei tid på Grand Hotel og også på ”Smak av Oro”, en mindre restaurant tilknyttet Oro. I sommersesongen 2008 hadde han kokkejobb i Kragerø.
Allerede som 14-åring begynte han å jobbe på Stasjon Grill på Melhus, arbeidet der ved sida av skolen og i feriene. I 2001 hadde han sin første sommersesong på Hotell Geiranger, og var der i feriene hvert år til 2007. Ved å jobbe forskjellige steder og med ulike typer mat og hatt forskjellige former for ansvar, har han skaffet seg brei erfaring i faget.
Nå har han altså jobbet i to år i Stockholm. Det var den forrige ambassadøren, Odd Fosseidbråten, som tok kontakt med Yngve da ambassaden hadde bruk for ny kokk. Yngve takket ja til tilbudet og startet opp i en jobb der bakgrunn fra forskjellige kjøkken kommer godt med. I ambassaden er det mange typer tilstelninger, ulikt antall personer som skal serveres og varierende menyer.
Som privat kokk for ambassadøren er det hovedsaklig arbeid på dagtid, noe som ellers er uvant i bransjen, der de fleste må arbeide om kveldene og ofte i helgene. Som ambassadekokk har han normalt fri fra helgearbeid. Kveldsarbeid er det naturlig nok
når det er selskap i ambassaden, men de fleste kvelder har han fri.
Yngve har egen leilighet i ambassaden, og ambassadøren og familien hennes bor i residensen, som for den norske ambassadens del er i samme bygning. Den norske ambassaden i Stockholm ligger på Djurgården.
Yngve sier at han alltid har vært interessert i mat og matlaging, og som barn bakte han mye. Da han skulle bestemme seg for yrkes-utdanning, var kokkefaget et naturlig valg. På den tid hadde Norge gjort det svært bra innen matlaging, og det var et moment som inspirerte til å slå inn på den aktuelle yrkesvegen.
Hva slags mat liker du spesielt godt å lage? spør vi.
Yngve har ingen spesielle preferanser, han liker å lage forskjellige typer. Men han setter kanskje spesiell pris på skalldyr og fisk. 17. mai sist år var det om kvelden stort selskap i ambassaden, der statsråd Kristin Halvorsen og norske kulturpersonligheter i Sverige var bedt inn, bl. a. Maria Bonnevie og Fredrik Skavlan.
Det var 75 gjester som skulle serveres fem retter. Det svenske kokkelandslaget var engasjert til å arbeide sammen med Yngve ved denne anledningen. Dette var et interessant og vellykket opplegg, som var til stor inspirasjon, synes Yngve. Dette er en av tilstelningene han spesielt vil minnes, likeså et selskap der bl. a. Liv Ullmann og Staffan Skarsgård var gjester.
Yngve trives godt i Stockholm, og rekner med å fortsette som ambassadørens kokk. I Stockholmsområdet er det forøvrig mange nordmenn. Han tror det er mellom en 8-10.000 landsmenn der. Så har da også Stockholm verdens nest største 17. mai-tog. Siste 17. mai var nordmennenes feiring og tog med på NRKs reportasjer fra 17. mai, og Yngve ble i den anledningen intervjuet.
Nå har han vært på julefeiring i Melhus, og har truffet familie og venner. Søndag kjørte han tilbake til Stockholm og ambassaden.